CapoVelo.com - | Paris-Nice 2017 Stage 4
43327
post-template-default,single,single-post,postid-43327,single-format-standard,no_animation

Paris-Nice 2017 Stage 4

Paris-Nice 2017 - 08/03/2017 - Etape 4 - Beaujeu / Mont Brouilly (14,5km CLM) - Julian ALAPHILIPPE (QUICK - STEP FLOORS) - vainqueur du contre la montre

photo credits @ Le Tour

Julian Alaphilippe (QuickStep) won today’s challenging stage 4 of Paris-Nice, after the French rider set the fastest time of 21:39 during the uphill individual time trial atop Mont Brouilly.  

Meanwhile, race favorite Alberto Contador (Trek-Segafredo) made a strong showing as well, after setting the second fastest time of 21:58, followed by Tony Gallopin (Lotto-Soudal) who rounded out the podium in third – just one second down on his Spanish rival.

Paris-Nice 2017 - 08/03/2017 - Etape 4 - Beaujeu / Mont Brouilly (14,5km CLM) - Alberto CONTADOR (TREK - SEGAFREDO) - En tête du classement provisoire

Other notable performances came from Movistar’s Gorka Izaguirre and Katusha’s Ilnur Zakarin, who finished in fourth and fifth place respectively. 

Paris-Nice 2017 - 08/03/2017 - Etape 4 - Beaujeu / Mont Brouilly (14,5km CLM) - Julian ALAPHILIPPE (QUICK - STEP FLOORS) - Avec le maillot Jaune

With today’s victory, Alaphillippe moved into the overall race lead, while fellow countryman Tony Gallopin moved into second place at 33 seconds back. 

Stage 4 Results
FRA 1 ALAPHILIPPE, Julian (QUICK – STEP FLOORS) 21:39
ESP 2 CONTADOR VELASCO, Alberto (TREK – SEGAFREDO) + 19
FRA 3 GALLOPIN, Tony (LOTTO SOUDAL) + 20
ESP 4 SOLER GIMENEZ, Marc (MOVISTAR)
RUS 5 ZAKARIN, Ilnur (KATUSHA ALPECIN) + 33
ESP 6 DE LA CRUZ MELGAREJO, David (QUICK – STEP FLOORS) + 45
AUS 7 MATTHEWS, Michael James (SUNWEB) + 47
COL 8 HENAO MONTOYA, Sergio Luis (SKY) + 48
ESP 9 IZAGUIRRE INSAUSTI, Jon (BAHRAIN – MERIDA) + 49
AUS 10 PORTE, Richie (BMC RACING) + 50
KAZ 11 LUTSENKO, Alexey (ASTANA) + 54
NED 12 OOMEN, Sam (SUNWEB) + 59
IRL 13 MARTIN, Daniel (QUICK – STEP FLOORS) + 1:03
GBR 14 YATES, Simon (ORICA – SCOTT) + 1:04
BEL 15 LAMPAERT, Yves (QUICK – STEP FLOORS)
ITA 16 FORMOLO, Davide (CANNONDALE DRAPAC) + 1:06
GER 17 ARNDT, Nikias (SUNWEB) + 1:11
FRA 18 CALMEJANE, Lilian (DIRECT ENERGIE) + 1:12
BEL 19 GILBERT, Philippe Marc Jacky (QUICK – STEP FLOORS) + 1:13
NED 20 KRUIJSWIJK, Steven (LOTTO NL – JUMBO)
GER 21 MARTIN, Tony (KATUSHA ALPECIN) + 1:14
FRA 22 MOLARD, Rudy (FDJ) + 1:15
ITA 23 ULISSI, Diego (UAE Team Emirates) + 1:16
FRA 24 EDET, Nicolas (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS)
EST 25 KANGERT, Tanel (ASTANA) + 1:17
DEN 26 FUGLSANG, Jakob (ASTANA)
AUT 27 KONRAD, Patrick (BORA – HANSGROHE)
CZE 28 BÁRTA, Jan (BORA – HANSGROHE)
ESP 29 DE LA PARTE GONZALEZ, Victor (MOVISTAR) + 1:18
ESP 30 ERVITI OLLO, Imanol (MOVISTAR) + 1:21
ARG 31 SEPULVEDA, Eduardo (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 1:22
FRA 32 CHAVANEL, Sylvain (DIRECT ENERGIE) + 1:25
COL 33 PANTANO GOMEZ, Jarlinson (TREK – SEGAFREDO)
ITA 34 FINETTO, Mauro (DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM) + 1:26
BEL 35 DE GENDT, Thomas (LOTTO SOUDAL)
BEL 36 NAESEN, Oliver (AG2R LA MONDIALE) + 1:28
FRA 37 JEANNESSON, Arnold (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 1:32
SUI 38 FRANK, Mathias (AG2R LA MONDIALE) + 1:34
ESP 39 IZAGIRRE INSAUSTI, Gorka (MOVISTAR)
AUS 40 SUTHERLAND, Rory (MOVISTAR) + 1:35
FRA 41 GAUTIER, Cyril (AG2R LA MONDIALE) + 1:37
NED 42 CLEMENT, Stef (LOTTO NL – JUMBO) + 1:38
NED 43 ROOSEN, Timo (LOTTO NL – JUMBO) + 1:39
ITA 44 VILLELLA, Davide (CANNONDALE DRAPAC)
ETH 45 GRMAY, Tsgabu Gebremaryam (BAHRAIN – MERIDA)
COL 46 ANACONA GOMEZ, Winner Andrew (MOVISTAR) + 1:40
FRA 47 DEMARE, Arnaud (FDJ) + 1:41
ESP 48 FRAILE MATARRANZ, Omar (DIMENSION DATA) + 1:42
FRA 49 HARDY, Romain (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 1:43
SLO 50 KOREN, Kristijan (CANNONDALE DRAPAC) + 1:45

General Classification after Stage 4
FRA 1 ALAPHILIPPE, Julian (QUICK – STEP FLOORS) 12:36:27
FRA 2 GALLOPIN, Tony (LOTTO SOUDAL) + 33
ESP 3 SOLER GIMENEZ, Marc (MOVISTAR) + 47
COL 4 HENAO MONTOYA, Sergio Luis (SKY) + 1:05
IRL 5 MARTIN, Daniel (QUICK – STEP FLOORS) + 1:20
BEL 6 GILBERT, Philippe Marc Jacky (QUICK – STEP FLOORS) + 1:24
RUS 7 ZAKARIN, Ilnur (KATUSHA ALPECIN) + 1:28
ESP 8 CONTADOR VELASCO, Alberto (TREK – SEGAFREDO) + 1:31
FRA 9 MOLARD, Rudy (FDJ) + 1:32
FRA 10 DEMARE, Arnaud (FDJ) + 1:35
FRA 11 HARDY, Romain (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 1:58
BEL 12 LAMPAERT, Yves (QUICK – STEP FLOORS)
ESP 13 IZAGUIRRE INSAUSTI, Jon (BAHRAIN – MERIDA) + 2:01
SLO 14 KOREN, Kristijan (CANNONDALE DRAPAC) + 2:10
GBR 15 YATES, Simon (ORICA – SCOTT) + 2:16

profil4_670

carte4_670

Leave a reply
Share on