CapoVelo.com - | Tour du Rwanda 2015 Prologue & Stage 1
20119
post-template-default,single,single-post,postid-20119,single-format-standard,no_animation

Tour du Rwanda 2015 Prologue & Stage 1

photo credits @ Tour du Rwanda

Highlights from the opening prologue and stage 1 of this year’s Tour du Rwanda.

Opening Prologue

1 Jean-Bosco Nsengimana (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:03:52
2 Valens Ndayisenga (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:00:03
3 Janvier Hadi (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:00:10
4 Jérémy Bescond (Fra) Haute-Savoie/Rhone-Alpes
5 Camera Hakuzimana (Rwa) Team Rwanda Muhabura 0:00:12
6 Joseph Biziyaremye (Rwa) Team Rwanda Akagera
7 Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid
8 Willie Smit (RSA) South Africa National Team 0:00:13
9 Joseph Areruya (Rwa) Team Rwanda Akagera 0:00:16
10 Tesfom Okubamariam (Eri) Eritrea National Team

General classification after prologue

1 Jean-Bosco Nsengimana (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:03:52
2 Valens Ndayisenga (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:00:03
3 Janvier Hadi (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:00:10
4 Jérémy Bescond (Fra) Haute-Savoie/Rhone-Alpes
5 Camera Hakuzimana (Rwa) Team Rwanda Muhabura 0:00:12
6 Joseph Biziyaremye (Rwa) Team Rwanda Akagera
7 Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid
8 Willie Smit (RSA) South Africa National Team 0:00:13
9 Joseph Areruya (Rwa) Team Rwanda Akagera 0:00:16
10 Tesfom Okubamariam (Eri) Eritrea National Team

Stage 1

1 Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid 2:50:14
2 Meron Teshome (Eri) Eritrea
3 Aron Debretsion (Eri) Eritrea
4 Joseph Biziyaremye (Rwa) Team Rwanda Akagera
5 Willie Smit (RSA) South Africa
6 Abdellah Hida (Mor) Morocco
7 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) Team Rwanda Karisimbi
8 Jérémy Bescond (Fra) Team Haute-Savoie Rhône-Alpes 0:00:03
9 Stefan Ihlenfeldt (RSA) South Africa
10 Amanuel Meron (Eri) Bike Aid 0:00:04

General Classification after stage 1

1 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 2:54:06
2 Valens Ndayisenga (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:00:07
3 Joseph Biziyaremye (Rwa) Team Rwanda Akagera 0:00:12
4 Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid
5 Jérémy Bescond (Fra) Team Haute-Savoie Rhône-Alpes 0:00:13
6 Willie Smit (RSA) South Africa
7 Janvier Hadi (Rwa) Team Rwanda Karisimbi 0:00:14
8 Camera Hakuzimana (Rwa) Rwanda Muhabura 0:00:16
9 Joseph Areruya (Rwa) Team Rwanda Akegera 0:00:20
10 Tesfom Okubamarian (Eri) Eritrea

 

Leave a reply
Share on