CapoVelo.com - | Superprestige Zonhoven 2014
5924
post-template-default,single,single-post,postid-5924,single-format-standard,no_animation

Superprestige Zonhoven 2014



Kevin Pauwels (Sunweb-Napoleon Games) won yesterday’s second round of this this year’s Superprestige in Zonhoven, after beating Sven Nys (Crelan-AA Drink) in a two-man sprint.

The Crelen-AA rider, once again had to settle for second place, after losing Saturday’s Bpost Bank Trofee Koppenbergcross race with an ill-timed surged for the line – against Wout Van Aert. 

Meanwhile, Lars van der Haar (Giant-Shimano Development) crossed the line 13 seconds behind the two leaders and placed third.

Race Details 

Yesterday’s round saw a few notorious riders shape the race – with Nys, Pauwels, van der Haar and Tom Meeusen (Telenet Fidea Cycling Team) taking the reins.

Nys made a late-race move that looked to have the race sewn, however, a determined Pauwels, dug deep to regain contact with the front rider at the end of the final lap.

From there, Pauwels proved to be the strongest of the pair during the sprint  to the finish line – to take a well-deserved victory. Although it was another second place for Nys this weekend, he didn’t leave the 

Despite losing yesterday’s round, Nys has moved into the overall series lead.

http://www.youtube.com/watch?v=NWE2a1xwxpI

http://www.youtube.com/watch?v=L6_F4mKRE-k

Top 20 Finishers 

1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:58:04  

2 Sven Nys (Bel) Crelan – AA Drink Team    

3 Lars Van Der Haar (Ned) Giant-Shimano Development Team 0:00:13  

4 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:00:33  

5 Mathieu Van der Poel (Ned) BKCP – Powerplus Cycling Team 0:00:58  

6 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:01:12  

7 Bart Aernouts (Bel) Corendon – KwadrO Cycling Team 0:01:15  

8 Niels Wubben (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 0:01:22  

9 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 0:01:38  

10 Philipp Walsleben (Ger) BKCP – Powerplus Cycling Team 0:01:44  

11 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 0:02:07  

12 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:02:14  

13 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan – AA Drink Team    

14 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon – KwadrO Cycling Team    

15 Joeri Adams (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 0:02:19  

16 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 0:02:28  

17 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 0:02:34  

18 Jim Aernouts (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:02:48  

19 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 0:02:54  

20 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 0:03:45

The Women’s Race

Sanne Cant (Enertherm – BKCP) won the elite women’s race – crossing the line ahead of VZW Young Telenet Fidea Cycling Team teammates Nikki Harris in second and Ellen Vam Loy in third.  

Top 20 Finishers 

1 Sanne Cant (Enertherm – BKCP)    

2 Nikki Harris (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team)    

3 Ellen Van Loy (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team)    

4 Pavla Havlikova (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team)    

5 Sabrina Stultiens (Brainwash wielerploeg)    

6 Helen Wyman (Konfa FFSA Factory Team)    

7 Jolien Verschueren (Wielerteam Decock-Woningbouw Vandekerckhove)    

8 Nikola Noskova    

9 Laura Verdonschot (AA Drink-B.R.I.S. Cycling Team)    

10 Karen Verhestraeten (Kleur Op Maat cyclingteam)    

11 Maud Kaptheijns (AA Drink-B.R.I.S. Cycling Team)    

12 Katrien Thijs (Kleur Op Maat cyclingteam)    

13 Monique Van De Ree     14 Lindy Van Anrooij    

15 Femke Van Den Driessche (VZW Lotto-Ladiescycling)    

16 Christine Vardaros    

17 Asa Maria Erlandsson    

18 Karlijn Swinkels    

19 Hannah Payton    

20 Mercedes Pacios Pujado


Leave a reply
Share on